index - تاریخچه چوب پلاست

تاریخچه چوب پلاست

تاریخچه چوب پلاست خیلی طولانی نمی باشد. اگرچه پروفیل های چوب پلاست ممکن است پدیده ای نسبتاً جدید به نظر برسد – زینت بخشیدن به حساب های محبوب اینستاگرام بازسازی خانه، برنامه های تلویزیونی دارایی و مجلات براق – اما ریشه های آن بیشتر از آن چیزی است که شما ممکن است تصور کنید. در واقع، اختراع و تاریخچه چوب پلاست را می‌توان به دینو و مارکو تراگنی، دو برادری که Covema را در میلان تأسیس کردند و محصول را در سال 1960 به ثبت رساندند، نسبت داد. آنها قلب میلان – پروسه افزودن الیاف چوب به ترموپلاستیک ها را به ثبت رساند.

تاریخچه چوب پلاست در امریکا

به سرعت تا سال 1995 و خرید یک بخش از شرکت نفتی آمریکایی Mobil Corporation، Trex را به وجود آورد – شرکت قدرتمند کامپوزیت ایالات متحده مستقر در ویرجینیا که اکنون با بیش از نیم میلیارد دلار فروش سالانه، پیشتاز صنعت چوب پلاست در سهم بازار است. در ابتدای راه، این شرکت یک حق اختراع ایالات متحده را برای حقوق تولید انحصاری روش “تولید مواد کامپوزیت چوب-ترموپلاستیک” ثبت کرد، که بعداً با عرضه محصول عرشه Trex در سال 2009، معرفی خود را به بازار جهانی محکم کرد.

بنابراین، کامپوزیت چوب پلاست دقیقاً چیست و چگونه کفپوش و یا دیوارپوش های کامپوزیتی را که امروزه به آن عادت کرده ایم، تشکیل می دهد؟ خب، WPCها یا همان چوب پلاست ها در نهایت با مخلوط کردن ذرات چوب با پلاستیک های گرمانرم ایجاد می‌شوند که سپس به شکل و اندازه صحیح قالب‌گیری می‌شود (معمولاً با بیشترین کاربرد در کفپوش ها). این فرآیند را می‌توان با افزودن رنگ‌ها، تثبیت‌کننده‌های UV، عوامل کف‌کننده و روان‌کننده‌ها برای آماده‌سازی تخته‌ها برای مصارف خانگی و ارائه محصولات سفارشی‌شده بر اساس شکل و رنگ به مشتریان سفارشی کرد. چوب پلاست ها که به دلیل افزودن مواد آلی در دمای پایین‌تر نسبت به پلاستیک‌های سنتی پردازش می‌شوند، معمولاً در حدود 400 درجه فارنهایت شروع به سوختن می‌کنند و در انواع کاربردها از جمله کفپوش و دیوارپوش و یا پانل‌های درب ماشین استفاده می‌شوند.

دمای سوختن – یا حداقل دمایی که در آن کامپوزیت ها شروع به تغییر شکل می کنند – مهم است زیرا به توضیح توسعه محصول و چگونگی تبدیل کامپوزیت چوب پلاست به یک صنعت جهانی چند میلیارد پوندی کمک می کند.

محبوبیت چوب پلاست

افزایش محبوبیت کفپوش های چوب پلاست در ابتدای قرن به شرکت‌ها منجر شد تا عملیات خود را برای پاسخگویی به تقاضای مشتری افزایش دهند، اگرچه مجموعه‌ای کاملاً جدید از مشکلات را با مشتریان باهوش که به انواع مختلف کامپوزیت نیاز داشتند، به ویژه برای کارکردهای مناسب و در اقلیم های اب و هوای خاص و مختلف.

به عنوان مثال، در آب و هوای سردتر مانند زمستان های آمریکای شمالی یا اروپای شرقی، مواد متراکم تخته های کامپوزیت به دمای بسیار سردی می رسد که پیچ ها به معنای واقعی کلمه از تخته ها خارج می شوند. همراه با این واقعیت که محصولات پلاستیکی جدید با قیمت‌های نسبتاً بالایی عرضه می‌شوند و استحکام آن برای دهه‌ها وعده داده شده بود، هر دو سازندگان تخته را با دردسر فنی مواجه کرد و تولیدکنندگان را به وحشت بازاریابی انداخت. دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری که قبلاً فرض می‌شد برای اطمینان از اینکه پروژه‌هایی که از مواد کامپوزیتی استفاده می‌کنند – اغلب با بودجه‌های چند میلیونی – پایدار، ایمن و قادر به جلب رضایت مشتریانی هستند که مجموعه‌ای از مزایای پروژه جدید به فروش می‌رسند، بازنگری و بازنگری شده است.

تکامل چوب پلاست

بعداً، صنعت چوب پلاست به این نتیجه رسید که تغییر آرایش و مواد پیچ‌ها در نهایت نیازهای سازندگانی را که در دماها و شرایط مختلف کار می‌کنند، برآورده می‌کند. به سرعت بازار بروز شد و مملو از پیچ های سفارشی برای همه نوع محیط ها است.

تکامل بعدی کفپوش های چوب پلاست، فرآیند تشکیل یک لایه قوی‌تر بر روی سطح تخته‌ها بود – چیزی که قبلاً برای مشتریان تغییرات اولیه در دسترس نبود. این فرآیند – که به عنوان اکستروژن مشترک شناخته می شود – چیزی را ایجاد کرد که به طور گسترده به عنوان عرشه کامپوزیت “درپوش” شناخته می شود، تخته ها را قوی تر، انعطاف پذیرتر می کند و در نهایت لایه بیرونی محافظ تری را ایجاد می کند که در برابر کپک و قارچ مقاومت می کند، و همچنین به طور اساسی در برابر خط و خراش محافظت می کند. – چیزی که مصرف کنندگان ارزش زیادی برای آن قائل هستند، به ویژه آنهایی که دارای مبلمان باغی هستند و در عرشه هایشان ردپای نسبتاً بالایی داشتند – به مهمانی های سرگرم کننده، باربیکیو و تابستانی فکر می کنند.

از آنجایی که محصول برای مصرف کنندگان به بازار عرضه شد، مزایای آن فروش آسانی بود – به ویژه این واقعیت که کامپوزیت های چوب پلاست خورده نمی شوند و در برابر مشکلاتی که اغلب با جایگزین های چوب به وجود می آیند، از جمله پوسیدگی، و حمله حفره خوار دریایی، بسیار مقاوم هستند. اگرچه عملکرد مکانیکی در شرایط مرطوب به مراتب بیشتر از چوب استاندارد است، مواد را می توان با عملیات استیلاسیون بیشتر افزایش داد – چیزی که مورد علاقه سازندگانی است که روی سازه های پروژه های بزرگ پیاده روی، مکان های عمومی در مراکز شهر و غیره کار می کنند.

چوب پلاست و عدم نیاز به رنگ آمیزی

هنگامی که پروفیل های چوب پلاست به طور خاص وارد بازار شد، تولیدکنندگان نیز از یک نقطه فروش عمده دیگر – عدم نیاز به رنگ آگاه شدند. کامپوزیت‌های چوب پلاست در رنگ‌های متنوعی برای مصرف‌کنندگانی که چیزی کمی متفاوت می‌خواهند تولید می‌شوند، اگرچه به‌طور گسترده در رنگ‌های چوبی برای کسانی که می‌خواهند چوب را با مزایای اضافی کامپوزیت بازسازی کنند، در دسترس هستند.

چوب پلاست و آینده این محصول

حدود پنجاه سال پس از اختراع آن در میلان، آینده بسیار روشن برای کامپوزیت های چوب پلاست باقی می ماند. توانایی کامپوزیت‌های چوب پلاست برای سازگاری با کاربردهای خاص، همراه با ویژگی‌های مقاومتی و مقرون به صرفه بودن، آنها را به یک راه‌حل اجتناب‌ناپذیر برای کاهش نیاز به چوب، ترمو وود و الوار تبدیل می‌کند. آنها با موفقیت در همه اشکال ساختمان، از پروژه های کوچک خانگی گرفته تا کارهای ساختمانی صنعتی به کار گرفته شده اند، و از آنجایی که فناوری مربوط به ساخت آنها فقط پیشرفت می کند، نصب کنندگان و تامین کنندگان احساس راحتی بیشتری برای تمدید ضمانت بر روی عرشه دارند. با مزایای ساختاری آشکار، محصولات کامپوزیت چوب به عنوان یک محصول سازگار با محیط زیست بی‌نظیر هستند و با در نظر گرفتن آن، آینده مطمئناً گلگون به نظر می‌رسد. اتفاق نظر این است که هرگز زمان بهتری برای خرید وجود نداشته است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید