پلاستو وود = نسل جدید چوب پلاست

پلاستو وود = نسل جدید چوب پلاست


پلاستو وود = نسل جدید چوب پلاست / قیمت چوب پلاست

پلاستو وود = نسل جدید چوب پلاست پلاستو وود یکی از تولیدکنندگان کامپوزیت های چوب پلاست در ایران می باشد که توسط گروهی از پژوهشگران و متخصصین این مرز و بوم راه اندازی شده است. محصولات پلاستو وود مرغوبترین و بروزترین پروفیل های چوب پلاست در ایران می باشد.

چوب پلاست چیست؟

کامپوزیت چوب پلاست یک محصول پانلی یا چوبی است که از پلاستیک و ذرات یا الیاف چوب ساخته شده است. کامپوزیت های چوب پلاست در مقایسه با تاریخ طولانی چوب طبیعی یا کامپوزیت های چوب سنتی مانند تخته خرده چوب یا تخته فیبر، محصولات نسبتا جدیدی هستند.

کاربردهای چوب پلاست؟

بر اساس کاربرد، بازار کامپوزیت چوب پلاست به کاربردهای فنی، کفپوش (دکینگ)، محصولات ساختمانی، نرده، قطعات خودرو، کالاهای مصرفی و صنعتی و غیره تقسیم می‌شود. بخش دکینگ سهم عمده بازار را در جهان به خود اختصاص داده است. این کامپوزیت عمدتاً در بخش ساخت و ساز استفاده می شود زیرا کفپوش (دکینگ) دارای رشد بیشتر و تقاضای بالایی است. محصولات چوب پلاست با توجه به خصوصیات منحصربه فردی که دارند بیش از گذشته در صنعت ساختمان مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است. از جمله کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کفپوش و دیوارپوش فضای باز با چوب پلاست

محوطه اطراف استخر با چوب پلاست

نمای ساختمان با چوب پلاست

آلاچیق و پرگولا چوب پلاست

پله و مبلمان شهری چوب پلاست

انتظار می‌رود بازار جهانی کامپوزیت چوب پلاست در سال‌های آینده شاهد توسعه مداوم باشد. رشد بازار ناشی از افزایش بخش ساختمان و ساخت و ساز، به ویژه در مناطق آمریکای شمالی و اروپا است. بخش خودرو نیز بازار را هدایت می کند. پیش بینی می شود که پیشرفت جدید در این بخش به دلیل استفاده از آن در مقیاس بزرگ برای کاهش وزن خودرو، بازار کامپوزیت های چوب پلاستیک را مستقیماً تحت تأثیر قرار دهد. این محصول با استفاده از مواد قابل بازیافت هم ساخته شده و ضایعات خطرناک کمتری تولید می کند زیرا مصرف کننده برای محافظت از محیط اطراف شروع به استفاده از این بازار می کند. پتانسیل بیشتری برای رشد بازار WPC در سال های آینده وجود دارد. این به کاهش جنگل زدایی کمک می کند، زیرا الوار مورد استفاده برای مجتمع چوب پلاست محصول جانبی تجارت مبلمان چوبی است.

اندازه بازار جهانی کامپوزیت چوب پلاست

اندازه بازار جهانی کامپوزیت چوب پلاست در سال 2022 به 7 میلیارد دلار رسید و انتظار می‌رود در سال 2032 به حدود 21.84 میلیارد دلار برسد.

بر اساس محصول، اندازه بازار کامپوزیت چوب پلاستیکی ایالات متحده در سال 2022 سه میلیارد دلار ارزش داشت.

منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشترین سهم بازار را با بیش از 31.2 درصد در سال 2022 به خود اختصاص داده است.

بر اساس کاربرد، بخش ساختمان و ساخت و ساز به 73 درصد از سهم کل درآمد در سال 2022 رسید.

بر اساس محصول، بخش پلی پروپیلن در سال 2022 به 13 درصد از سهم درآمد رسید. و همچنان پلی اتیلن بیشتر مصرف در این صنعت را دارد.

قیمت چوب پلاست

1) قیمت یک محصول با کیفیت در بازار ایران چگونه است؟

در حال حاضر (سال 1402) قیمت کفپوش های چوب پلاست با کیفیت معمولی نمی تواند کمتر از هر متر مربع یک میلیون و سیصد هزار تومان باشد. این رقم برای دیوارپوش ها حداقل چیزی حدود یک میلیون تومان می باشد.

2) علت وجود تفاوت قیمت ها در مدل ها و برندهای مختلف چوب پلاست در چیست؟

نوع پروفیل تولیدی و استفاده از مواد اولیه مرغوب و کیفیت نهایی محصول چوب پلاست منجر به تفاوت قیمت های این محصول می شود. مثلا استفاده از مواد پلیمری درجه یک و یا استفاده از مواد پلیمری بازیافتی در قیمت تمام شده محصول نهایی تاثیر گذار است.

3) کیفیت چه نقشی در تعیین قیمت دارد؟

مهمترین عامل در تعیین قیمت یک محصول تفاوت در کیفیت های آنها می باشد. حتمن در بازار تولیدات ارزان و بی کیفیت وجود دارد. بطورکلی رابطه مستقیمی بین کیفیت و قیمت وجود دارد.

4) آیا رنگ های مختلف و یا عملیات های سطحی متفاوت در قیمت محصول نهایی چوب پلاست تاثیر می گذارد؟

بسته به نوع فرایند تولید و تولیدکننده ممکن است قیمت های محصولات چوب پلاست در رنگ ها و طرح های مختلف متفاوت باشد.

خواص چوب پلاست

ماندگاری:

یکی از ویژگی های کلیدی چوب پلاست (پلاستو وود) دوام آن است. برخلاف چوب سنتی، چوب پلاست (پلاستو وود) در برابر رطوبت، پوسیدگی و حشرات بسیار مقاوم است و آن را به یک ماده ایده‌آل برای کاربردهای بیرونی مانند کفپوش، حصار و مبلمان تبدیل می‌کند. چوب پلاست (پلاستو وود) همچنین احتمال تاب برداشتن، شکستن یا انشعاب کمتری دارد که می تواند در زمان و هزینه تعمیر و نگهداری صرفه جویی کند.

تطبیق پذیری:

چوب پلاست (پلاستو وود) یک ماده همه کاره است که می‌تواند به اشکال و بافت‌های مختلف قالب‌گیری شود و طیف وسیعی از امکانات طراحی را فراهم می‌کند. می توان آن را شبیه به چوب سنتی ساخت، اما با مزایای اضافی مانند سطح غیر لغزنده، بهبود حفظ رنگ و مقاومت در برابر محو شدن.

پایداری:

چوب پلاست (پلاستو وود) یک جایگزین پایدار و سازگار با محیط زیست برای محصولات چوبی سنتی است. از مواد بازیافتی مانند خاک اره و زباله های پلاستیکی ساخته شده است که میزان زباله ارسالی به محل های دفن زباله را کاهش می دهد و نیاز به مواد بکر را کاهش می دهد. علاوه بر این، از آنجایی که چوب پلاست (پلاستو وود) بسیار بادوام است، طول عمر بیشتری نسبت به چوب سنتی دارد که نیاز به تعویض مکرر را کاهش می دهد.

مقرون به صرفه بودن:

در حالی که چوب پلاست ممکن است هزینه اولیه بالاتری در مقایسه با چوب سنتی داشته باشد، به دلیل دوام و نیازهای کم نگهداری می تواند در دراز مدت مقرون به صرفه تر باشد. از آنجایی که چوب پلاست (پلاستو وود) در برابر رطوبت، پوسیدگی و حشرات مقاوم است، نیازی به نگهداری مشابه چوب سنتی ندارد. این امر می تواند در زمان و هزینه نگهداری و تعمیرات صرفه جویی کند.

مقاوم در برابر آتش:

یکی دیگر از ویژگی های مهم چوب پلاست مقاومت آن در برابر آتش است. چوب پلاست (پلاستو وود) در مقایسه با چوب سنتی مقاومت بالاتری در برابر آتش دارد، که آن را به یک ماده ایمن تر برای استفاده در کاربردهای ساختمانی و ساخت و ساز تبدیل می کند.

چرا برند پلاستو وود نماد کیفیت چوب پلاست در ایران است؟

  • تنها تولیدکننده چوب پلاست با مواد پلیمری درجه یک و نو (Virgin Polymer)
  • تنها تولیدکننده کفپوش های چوب پلاست با نقوش و رگه های چوبـیِ سه بعدی
  • تنها تولیدکننده کفپوش های تو پُر (Solid Deck)
  • تولید محصولات چوب پلاست با خصوصیات ضدِ تَرَک
  • تولید محصولات چوب پلاست با خصوصیات ضد آب
  • استفاده از پایه ی پلیمری “پلی اتیلن” که موجب تولید محصولات سبکتر، مقاومتر و ماندگارتر می گردد
  • عدم استفاده از مواد سرطان زا مانند “استابلایزر پایه سرب” که متاسفانه در چوب پلاست های پایه PVC در ایران استفاده می شود!
  • تولید محصولات چوب پلاست با بیشترین تنوع عملیات سطحی
  • دارای واحد تحقیق و توسعه فعال با بیشترین رزومه پژوهشی در ایران
  • دارای بیشترین تنوع در تولید کفپوش های چوب پلاست با سطح مقاطع متفاوت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید