چوب پلاست

1)     چوب پلاست چیست؟

متریال چوب پلاست در واقع یک نوع کامپوزیت پلیمری می باشد که ترکیبی از پودر چوب و پلاستیک است. فاز پرکننده ی چوبی آن می تواند شامل انواع مختلفی از الیاف لیگنوسلولزی مانند چوب، پسماند کشاورزی، بامبو و… باشد و فاز پلیمری آن نیز پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن، پی وی سی و… باشد.

2)     فرق میان چوب پلاست و ترمو وود در چیست؟

متریال چوب پلاست یک نوع کامپوزیت پلیمریست که از ترکیب پودر چوب و پلیمرهای مختلف توسط دستگاه اکسترودر و یا تزریق ساخته می شود اما ترمو وود تخته و یا الواریست که از برش های مختلف تنه درخت حاصل شده و بوسیله دستگاه های مخصوصی وارد پروسه دمایی خاصی شده و خشک می شود.

3)     مقاومت های فیزیکی و مکانیکی چوب پلاست در مقایسه با ترمو وود چگونه است؟

بطورکلی مقاومت های مکانیکی و فیزیکی چوب پلاست تولید شده با فرایند و مواد استاندارد بیشتر از ترمو وود می باشد. و بواسطه فرمولاسیون استاندارد در چوب پلاست اکثر معایب ترمو وود مانند جذب آب و مقاومت های پایین مکانیکی آن اصلاح می شود.

4)     آیا چوب پلاست ضد آب است؟

به زبان علم و پژوهش، خیر، ضد آب نمی باشد. بلکه دارای جذب آب بسیار اندکی است و به همین دلیل است که بطورکی به آن “ضد آب” می گویند. میزان جذب آب نمونه های چوب پلاست با فرمولاسیون مناسب در 24 ساعت غوطه وری در آب معمولا 1 تا 2 درصد می باشد. متریال چوب پلاست پلاستو وود جذب آب کمتر از یک درصد دارند.

5)     وزن چوب پلاست نسبت به چوب و یا ترمو وود به چه صورت است؟

کامپوزیت های چوب پلاست با توجه به پلیمر مصرف شده در آن ها، دارای دانسیته های متفاوتی می باشند و وزن شان در مقایسه با چوب و یا ترمو وود بالاتر است و به بیش از 2 برابر می رسد. بطور کلی دانسیته محصولات چوب پلاست میتواند بین 3/1 الی 6/1 گرم بر سانتیمتر مکعب باشد.

6)     آیا رنگ چوب پلاست ثابت است و در بلند مدت تغییری نمیکند؟

هیچ محصولی را نمی توان یافت که در محیط های بیرونی و در مقابل نور خورشید و تاثییرات اشعه UV مقاومت مطلقی در برابر تغییر رنگ داشته باشند. کامپوزیت های چوب پلاست هم از این موضوع مثتثنی نیستند. این نوع کامپوزیت ها اگر در تولیدشان از مواد مرغوب و فرمولاسیون درستی استفاده شده باشد، دارای ثبات رنگی مطلوبی هستند. اما بطورکلی به مرور زمان ممکن است دچار رنگ باختگی به میزان 10 الی 20 درصد شوند و این اتفاق معمولاً در بازه زمانی سه تا شش ماهه اول پس از نصب اتفاق می افتد. همچنین باید بدانیم که این میزان تغییرات در محل پروژه محسوس نبوده و تغییرات الزاماً به معنای کمرنگ شدن نیست.

7)     آیا استفاده از انواع مختلف پلیمرها در ساخت کامپوزیت های چوب پلاست ممکن است سرطان زا باشد؟

خیر. هیچ پژوهشی این موضوع را نه تنها ثابت نکرده بلکه اشاره ایی هم به آن نکرده است! بعضاً تولیدکنندگانی در جهت تخریب محصولات همکاران و یا رقبا، این موضوعات را طرح میکنند. استفاده از پلیمرهای پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پی وی سی و… را می توان در گوشه کنار محیط کار و خانه ی خود دید. از ظروف آشپزخانه گرفته تا بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی. توجه داشته باشید در این پرسش، مبحث سرطان زا بودن نوع پلیمر را مطرح کردیم و ممکن است کامپوزیت تولیدی با پلیمرهای مختلف در خواص گوناگون با یکدیگر متفاوت باشند.

8)     شپزخانهییماندگاری جنس چوب پلاست چه میزان به طریقه نصب و زیرسازی صحیح وابسته است؟

طریقه اجرا و زیرسازی استاندارد و اصولی، مهمترین نکته در اجرای پروژه هایی است که از متریال چوب پلاست استفاده میکنند. شاید بیش از 50 درصد از آسیب های ایجاد شده در این نوع محصولات در چندساله گذشته، به عدم اجرا و زیرسازی مناسب بازگردد. لذا تاکید می شود در هنگام خرید دستورالعمل نصب را از فروشنده دریافت نمایید و در غیر اینصورت اجرای پروژه خود را به افراد با سابقه کارِ اجرایی و متخصص واگذار نمایید. پیشنهاد ما برای نصب استاندارد رعایت نکات مهم زیر می باشد:

نکات اجرایی:

پیشنهاد می شود پس از خرید محصولات چوب پلاست و حمل آن به محل پروژه، پروفیل های چوب پلاست از بسته بندی خارج شده و حداقل 48 ساعت در هوای آزادِ محیطِ نصب قرار گیرند تا قبل از نصب با شرایط آب و هوایی منطقه ی مورد نظر همخوان گردند.

دقت نمایید که زیرسازی و فواصل بین پروفیل های زیرسازی به صورت آکس به آکس حداکثر 30 سانتیمتر می باشد. در مورد محصولات تایل و یا پروفیل های چوب پلاستی که پیچ از رو کار می شوند این فاصله 25 سانت می باشد.

بشدت توصیه می شود که در هنگام نصب، فواصل بین پروفیل های چوب پلاست و همچنین فواصل آنها با دیوار مقابل و مجاور بدقت رعایت شود. در غیر اینصورت بدلیل انبساط و انقباضِ تخته های چوب پلاست، ممکن است پروژه مورد نظر دچار آسیب گردد.

پیشنهاد می شود یک ماه بعد از نصب تخته های چوب پلاست در هر پروژه ایی، ناظرِ نصب اولین بازدید خود را از محل پروژه انجام دهد تا در صورت وجود مشکلات جزئی، آنها را به راحتی برطرف کنند تا مانع از پیشروی آسیب ­های احتمالی شوند.

9)     میزان گارانتی محصولات چوب پلاست بطور استاندارد و معقولانه باید چه مدت باشد؟ آیا گارانتی های 15 و 25 یا ساله صحت دارد؟

به باور ما مدت زمان گارانتی محصولات چوب پلاست بطور معقولانه و منطقی دو تا سه سال است. گاهاً با جستجو در میان تولیدکنندگان مطرح دنیا به اعداد بالاتری می­رسیم اما باید به این نکات توجه و در مورد آنها تحقیق کرد: 1- تفاوت سطح تکنولوژی تولیدات مطرح جهانی 2- تفاوت “گارانتی” و “وارانتی” 3- تفاوت بالای قیمت محصولات مطرحِ جهانی و داخلی.

در مورد آن دسته از شرکت های داخلی که تولیدات خود را مدت های طولانی مانند 20 سال گارانتی می کنند ذکر چند نکته الزامیست: 1- آیا شرکت های فوق همراه با فروش اجناس شان برگه گارانتی معتبر بلحاظ حقوقی ارائه میدهند که قابل پیگیری باشد یا فقط این گارانتی را کلامی ارائه می دهند؟! 2- بیاید فرض کنید که در سال 1395 محصولی را از یکی از این شرکت ها خریداری کرده اید و آنها، محصول ­شان را 20 سال گارانتی میکنند. حال پس از گذشت مثلا 18 سال، محصول استفاده شده دچار آسیب های متعددی شده است، اکنون سال 1413 است! آیا شرکت فوق وجود خارجی دارد؟!  به آن مراجعه می کنید تا خسارت محصولی را که 18 سال پیش خریداری کردید را دریافت کنید؟ امکان پیگیری وجود دارد؟ پیشنهاد ما به شما این است: از فروشندگان صادق خریداری کنید و هر صحبتی را بدون ارائه دلیل، منطق و مدرک نپذیرید.

10) پس از چه مدت محصول سفارش داده شده به دست مشتری می رسد؟

مدت زمان تحویل به موجودی انبار، نوع سفارش، مقدار سفارش و… بستگی دارد.  ولی معمولا مدت زمان زیادی نمی­برد. و برای تولیدات چوب پلاست مجموعه پلاستو وود این زمان زیر یک هفته می باشد.

11)     آیا چوب پلاست نیاز به رنگ زدن دارد؟

خیر. با توجه به نوع فرایند تولید و پیگمنت های مصرفی در این محصول تمامی قسمت های محصول یک رنگ مشخص دارد. یعنی تفاوت رنگی میان سطح و عمق کار وجود ندارد. اما همانند محصولات چوبی رنگ پذیر است و اگر مشتری به هر دلیل بخواد محصول خریداری شده را رنگ آمیزی کند میتواند این کار را با رنگ های مخصوص این محصول انجام دهید.

12)      آیا محصولات چوب پلاست برخلاف ترمو وود نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد؟

اینکه بگوییم متریال چوب پلاست به هیچ عنوان نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد، درست نمی باشد. در واقع تعمیر و نگهداری آن بسیار کمتر از محصولات چوبی مانند ترمو وود است. به عنوان مثال به هیچ عنوان نیازی نیست که مانند ترمو وود رنگ آمیزی های سالانه صورت گیرد.

13)     آیا چوب پلاست نسبت به موریانه و حشرات و یا قارچ و کپک مقاوم است؟

چوب پلاستی که با فرمولاسیون استاندارد و کیفیتی مطلوب تولید شده باشد در برابر موریانه و حشرات و یا قارچ و کپک مقاوم است و جای هیچ گونه نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

14)     کاربردهای مختلف چوب پلاست چیست؟ چه نوع چوب پلاستی مناسب کف و چه نوعی از آن مناسب نما است؟

متریال چوب پلاست کاربردهای مختلف ساختمانی دارد. از این نوع کامپوزیت می توان به عنوان نماپوش، دیوارپوش در پروژه های روف گاردن، آلاچیق و پرگولا، مصنوعات چوبی، مبلمان شهری، کاور استخر و غیره استفاده کرد. در رابطه با نما و کف، نوع کاربرد آن بستگی به شکل مقطع، ضخامت و میزان مقاومت های مکانیکی آن دارد. قاعدتاً تولیدات سبک برای نما و و تولیدات سنگین با ضخامت دیواره های بیشتر، مناسب کف می باشد.

15)     تفاوت قیمت چوب پلاست و ترمو وود چه مقدار است؟

در وهله اول باید بپذیریم هر کیفیتی، قیمتی دارد. بطورکلی قیمت هر متر مربع ترمو وود استاندارد در مقایسه با متریال چوب پلاست بیشتر بوده و گاها به بیش از 50 درصد می رسد. از عوامل اصلی گرانی ترمو وود می توان به این موضوع اشاره کرد که تمام ترمو وودهای مرغوب، وارداتی بوده و از کشور فنلاند وارد می شوند و در نتیجه قیمت بالایی داشته و این قیمت با افزایش نرخ ارز بشدت افزایش می یابد و بعضاً به بیش از دو برابر می رسد.

16) تفاوت بین پلاستو وود و چوب پلاست های موجود در بازار ایران چیست؟

علاوه بر کیفیت بالای محصولات پلاستو وود، مهمترین تفاوت در تکنولوژی تولید و همچنین دانش فنی فرمولاسیون این تولیدات است که ظاهر تخته ها را بسیار نزدیک به چوب طبیعی کرده و نقوش رگه ای و در بافت تخته ها ایجاد می کند.

17) چرا بعضاً چوب پلاست هایی با قیمت پایین در بازار بفروش میرسد؟

بدون شک هیچ ارزانی بی دلیل نیست. بسته به کیفیت و همچنین خدماتی که هر تولیدکننده ارائه میدهد قیمت محصول تولیدی متفاوت می باشد. به این دلیل بعضی از تولیدکنندگان ترجیح میدهند بدون آینده نگری، محصولات خود را ارزان بفروشند و از سوی دیگر در تولید محصولات خود از مواد اولیه با کیفیت پایین استفاده می کنند که سبب آسیب کالای تولیدی در مدت کم میشود.

18) منظور از عملیات سطحی در پروفیل های چوب پلاست چیست؟

بطورکلی زمانی که تخته های چوب پلاست تولید می شوند دارای سطحی براق هستند که اصطلاحا این سطح را “خام” می نامند. حال، بسته به درخواست مشتری می توان این سطح را بصورت “امباس” یعنی ایجاد خطوط و گره برجسته چوبی و یا سطح ماتِ سمباده خورده که بافت چوبی تری دارد (سند)، و همچنین ایجاد سطح “براش” که دارای خطوط مستقیم و نامنظم با عمق بیش از یک میلیمتر در سطح کار است، ارائه داد. تنهخا محصولات چوب پلاست پلاستو وود در ایران و خاورمیانه دارای طرح چوب سه بعدی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید