هر آنچه که باید در مورد چوب پلاست (پلاستو وود) بدانیم چیست؟

هر آنچه که باید در مورد چوب پلاست (پلاستو وود) بدانیم چیست؟


هر آنچه که باید در مورد چوب پلاست (پلاستو وود) بدانیم چیست؟

چوب پلاست (پلاستو وود) چیست؟ کامپوزیت های چوب پلاست (پلاستو وود) (Wood-Plastic Composite) فراورده های اکسترود شده یا قالبی اند و شکل معینی دارند و طبق تعریف، پلاستیک های پر شده با الیاف سلولزی چوب و یا مواد لیگنوسلولزی دیگر هستند. موادی که هم اکنون به عنوان چوب پلاست شناخته شده اند، نخستین بار در دهۀ 1960 با نام ترکیبات قالبی گرماگیر ظهور پیدا کردند. چندسازه های ترموپلاستیک نقش مهمی را در جامعه بازی می‌کند و در مواردی چون وسایل آشپزخانه تا اجزای شاتل های فضایی مورد استفاده قرار می‎گیرند. در ساخت کامپوزیت های چوب پلاست محدوده وسيعي از پليمرها مانند پلی پروپيلن، پلي اتيلن، پلي وينيل كلرايد، پلي استایرن و غیره به همراه پركننده‎هاي سلولزي شامل پودر و الياف حاصل از مواد چوبي، پودر و الياف حاصل از بقاياي محصولات كشاورزي و ضايعات حاصل از انواع كاغذها قابل استفاده مي باشند. محصولات پلاستو وود (چوب پلاست) داراي مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف جوی و UV هستند و در مقايسه با چوب و ترمو وود عمر طولانی تری داشته و کاملا نسبت به قارچ،کپک و نفوذ حشرات مقاوم هستند. بالا بودن مقاومت های فیزیکی-مکانیکی و سمی نبودن و ثبات ابعادی از دیگر مزیت های آنهاست. از سوی دیگر کامپوزیت های چوب پلاست در مقابل دیگر فراورده های چوبی، بلخص ترمو وود، نیاز به زمان و هزینه بسیار کمتری برای نگهداری و تمیز کردن دارند.

در پاسخ به پرسش، چوب پلاست (پلاستو وود) چیست؟ باید ذکر کرد که چوب پلاست به عنوان محصول جدید ساختمانی این روزها با استقبال زیاد معماران و دست اندرکاران صنعت ساختمان قرار گرفته است. کاربردهای گسترده این محصول از جمله استفاده در روفگاردن، نمای ساختمان، الاچی و پرگولا و… توانسته آن را به محصولی اید آل با خصوصیات ضد اب و ماندگاری بالا تبدیل کند.

دوام و عمر چوب پلاست

کامپوزیت های پلاستو وود مزایای شگرفی را از خود نشان می دهند. از خصوصیات آن می توان به ضد آب بودن، ضد ترک خوردن، ضد حشرات بودن و مقاومت بالا در مقابل اشعه UV اشاره کرد. کامپوزیت های پلاستو وود در مقایسه با الوار چوبی و یا ترمو وود بسیار بادوام هستند. دوام آنها می تواند 15 تا 20 سال باشد.

دوستدار محیط زیست بودن چوب پلاست

پلاستو وود از ترکیب پلیمرهای مختلف و آرد چوب ساخته شده و هیچ مواد شیمیایی سمی در آن اضافه نشده است. کیفیت زیست محیطی این کامپوزیت ها در کلاس EO (دقیق ترین استاندارد زیست محیطی)، فهرست شده است. همچنین می توان بعد از استفاده، آن را بازیافت کرد. چوب پلاستها دارای تمام نشانه های دوستی سبز و توسعه پایدار هستند.

هزینه پایین نگهداری چوب پلاست

هزینه نگهداری مکان های ساخته شده با چوب پلاست ها بسیار پایین است. با توجه به خصوصیات ضد آب و ضد حشرات بودن آنها، نیاز به نگهداری زیاد نیست. همچنین در طیف رنگ های مختلف قابلیت تولید دارند. در نتیجه مانند مصالح ساختمانی سنتی، الوار چوبی و ترمو وود نیاز به رنگ آمیزی در ابتدای نصب و نیز در دوره های مختف را ندارند.

مقاوم به شعله و کُند سوز بودن چوب پلاست

جهت کُندسوز کردن تولیدات، مواد شیمیایی مقاوم در برابر شعله در جریان فرایند تولید، به چوب پلاستها اضافه می شود. از اینرو، محصول غیر قابل اشتعال (کُند سوز) می گردد.

سختی و مقاومت بالای چوب پلاست

پس از گذشت زمان، می توان متوجه شد که تخته های چوبی و یا ترمو وود در معرض ترک خوردگی قرار می گیرند اما تخته های پلاستو وود در مقابل ترک خوردگی مقاوم هستند و می توانند فشار زیادی را تحمل کنند.

قیمت پایین چوب پلاست

کامپوزیت های پلاستو وود را می توان در طول مورد نیاز مشتری تولید کرد. چوب پلاست ها در بلندمدت، ارزانتر از تخته های چوبی و ترمو وود می باشند. زیرا در طول زمان هزینه های نگهداری و تمیز کردن را کاهش می دهد.

انتخاب گسترده ای از رنگ ها در چوب پلاست

کامپوزیت های پلاستو وود یک انتخاب گسترده ای از رنگ ها را به شما می دهد. مانند رنگ های گونه های مختلف چوبی همراه با بافت طبیعی چوب.

تفاوت قیمت چوب پلاست و ترمو وود چه مقدار است؟

هر کیفیتی، قیمتی دارد. بطورکلی قیمت هر متر مربع ترمو وود استاندارد در مقایسه با چوب پلاست بیشتر بوده و گاها به بیش از 50 درصد می رسد. از عوامل اصلی گرانی ترمو وود می توان به این موضوع اشاره کرد که تمام ترمو وودهای مرغوب، وارداتی بوده و در نتیجه قیمت بالایی داشته و این قیمت با افزایش نرخ ارز بشدت افزایش می یابد و بعضاً به بیش از دو برابر می رسد.

برای خرید چوب پلاست باید عوامل مختلف را در نظر گرفت. از جمله:

1) قیمت یک محصول با کیفیت در بازار ایران چگونه است؟

در حال حاضر (سال 1401) قیمت کفپوش های چوب پلاست حتی با کیفیت معمولی نمیتواند کمتر از هر متر مربع 900 هزار تومان باشد. این رقم برای دیوارپوش ها چیزی حدود 700 هزار تومان می باشد.

2) علت وجود تفاوت قیمت ها در مدل ها و برندهای مختلف چوب پلاست در چیست؟

نوع پروفیل تولیدی و استفاده از مواد اولیه مرغوب و کیفیت نهایی محصول چوب پلاست منجر به تفاوت قیمت های این محصول میشود.

3) کیفیت چه نقشی در تعیین قیمت دارد؟

مهمترین عامل در تعیین قیمت یک محصول تفاوت در کیفیت های آنها می باشد.

4) آیا رنگ های مختلف و یا عملیات های سطحی متفاوت در قیمت محصول نهایی چوب پلاست تاثیر می گذارد؟

بسته به نوع فرایند تولید و تولیدکننده ممکن است قیمت های محصولات چوب پلاست در رنگ ها و طرح های مختلف متفاوت باشد.

در پایان، جهت خرید محصولات چوب پلاست با برترین کیفیت تولیدی در ایران، می توانید مستقیما از کارخانه تولیدی پلاستو وود محصولات خود را بدون دغدغه تهیه نمایید. پلاستو وود یکی از تولیدکنندگان کامپوزیت های چوب پلاست در ایران می باشد که توسط گروهی از پژوهشگران و متخصصین این مرز و بوم راه اندازی شده است.

محصولات اصلی این مجموعه، انواع مختلف دیوارپوش ها، کفپوش ها و محصولات مختلف چوب پلاست در طرح های متنوع و با استفاده از مواد با کیفیت بالا می باشد. حجم بالای تولید و نیز استفاده از ماشین آلات بروز دنیا و دانش فنی، ما را قادر می سازد تا محصولات خود را در سطح کیفی بالا و با کمترین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید